Hipoksemia – przyczyny, objawy i leczenie choroby

Miłosz Nowicki

Niedotlenienie to stan, w którym do tkanek organizmu nie jest dostarczany wystarczający zapas tlenu. Do najczęstszych przyczyn niedotlenienia należą choroby płuc, serca i nerek. Ponadto, jeśli palisz papierosy, jesteś otyły lub mieszkasz na dużych wysokościach, ryzyko wystąpienia niedotlenienia jeszcze bardziej wzrasta. Wszystkie te czynniki mogą powodować, że pacjenci są podatni na rozwój hipoksemii i związanych z nią objawów. W tym artykule omawiamy, czym jest hipoksemia, jej przyczyny, objawy i dostępne metody leczenia. 

Co to jest hipoksemia?

Hipoksja to stan, w którym do tkanek organizmu nie jest dostarczana wystarczająca ilość tlenu. Do najczęstszych przyczyn niedotlenienia należą choroby płuc, serca i nerek. Jeśli cierpisz na którekolwiek z tych schorzeń, ryzyko wystąpienia u Ciebie niedotlenienia jest większe niż u osób, które na nie nie cierpią. Ponadto, jeśli palisz papierosy, jesteś otyły lub mieszkasz na dużych wysokościach, ryzyko niedotlenienia wzrasta jeszcze bardziej. Wszystkie te czynniki mogą sprawić, że pacjenci będą podatni na wystąpienie hipoksemii i związanych z nią objawów. 

Typowe objawy hipoksemii

Objawy hipoksemii mogą się różnić w zależności od rodzaju i ciężkości choroby. Do typowych oznak i objawów hipoksemii należą: zmęczenie, osłabienie, duszność, zawroty głowy, skurcze mięśni, utrata masy ciała, niskie ciśnienie krwi oraz obniżona koncentracja. Tym oznakom i objawom może również towarzyszyć gorączka, ból w klatce piersiowej, a także dezorientacja. Przewlekła hipoksemia może również powodować zauważalne zmiany w kolorze i strukturze skóry.

Jakie są przyczyny hipoksemii?

Hipoksemia nie tylko jest objawem pewnych chorób, ale może również wystąpić podczas pewnych procedur medycznych, takich jak operacja ascetyzmu lub niektóre zabiegi dializy nerek. Hipoksemia może również wystąpić w wyniku stosowania niektórych leków. Do hipoksemii mogą się również przyczynić czynniki etniczne, dieta, palenie tytoniu, wysokość nad poziomem morza oraz niektóre choroby, takie jak cukrzyca i choroby płuc.

Jak leczy się hipoksemię?

Obecnie nie ma lekarstwa na hipoksemię. Leczenie ma na celu kontrolowanie stanu pacjenta i zapobieganie dalszym powikłaniom. Leczenie może obejmować dostosowanie leków, nawadnianie organizmu, unikanie wyrobów tytoniowych i przebywania na dużych wysokościach, unikanie forsownych ćwiczeń oraz uwzględnienie odpoczynku i czynności ograniczających stres.

Hipoksja a hipoksemia

Hipoksemia jest również nazywana niskim wysyceniem krwi tlenem. Odnosi się do poziomu tlenu we krwi, który jest niższy od normalnego stężenia. Niski poziom tlenu może być spowodowany problemami z płucami, sercem lub nerkami. Hipoksemia jest objawem chorób płuc, serca lub nerek. Hipoksja oznacza poziom tlenu w organizmie, który jest poniżej normy. Może być ona spowodowana przez wiele czynników, takich jak niski poziom tlenu we krwi, duża wysokość nad poziomem morza, niektóre stany chorobowe, a nawet niektóre leki.

Zostaw komentarz